Events

PRAGUE PULSE MAGAZINE LAUNCH PARTY, April 23rd, Chapeau Rouge

PRAGUE PULSE MAGAZINE LAUNCH PARTY, April 23rd, Chapeau Rouge

PRAGUE PULSE MAGAZINE LAUNCH PARTY, April 23rd, Chapeau Rouge

Prague Pulse is a non-profit monthly magazine founded by English speaking creatives based in Prague to serve as an outlet for the expansive community of expats, tourists, and Czech natives living in the city that have stories to tell. We focus on social, cultural, and political events around the Czech Republic including many film and theatre centered articles as well as covering issues of life abroad and travel.

Our first issue was electronically released on April 15, 2016. Now we need your help to see our work in print.

Tickets are 100Kc which will include entry and a raffle ticket. If you buy online through our fundraising site – https://igg.me/at/PraguePulse and select “Party Entry + Raffle Ticket”- you get a 5kc discount because every little bit counts, right?

All of the money will go to printing future issues of the magazine. Raffle prizes include free copies of the magazine, a shout out in the next issue, Prague bike tour, theater tickets, concert tickets, and more!

Living overseas? Can’t come to the event? That’s okay! You can still help us by purchasing a sponsor ticket. 95Kc is the equivalent of only US$4. Every sponsored ticket you purchase helps us to keep the magazine going and print future issues.

Come out and celebrate with us, have a few drinks, win some cool prizes, and meet the Prague Pulse team!
————————–————————–————————–——
Prague Pulse je neziskový měsíčník založený anglicky hovořícím týmem, aby sloužil jako průvodce českým životem pro cizince, turisty a vůbec všechny, kteří mají zájem o nové příběhy. Zaměřuje se na společenské, kulturní a politické události v České Republice, ale také na téma života v zahraničí a cestování.

První číslo vyšlo v elektronické podobě 15. Dubna 2016. Obracíme se s žádostí o vaší pomoc, abychom mohli časopis začít vydávat I v tištěné formě.

Vstup na party stojí 100 Kč a zahrnuje i lístek do tomboly. Pokud si lístky zakoupíte online přes stránky praguepulse –https://igg.me/at/PraguePulseselect “Party Entry + Raffle Ticket” – ušetřite 5 Kč, protože každý drobák se počítá, že?

Všechny vybrané peníze půjdou výhradně na pokrytí nákladů na tisk dalších čísel časopisu. Ceny v tombole jsou například čísla Prague Pulse zdarma, zmínka v dalších číslech, poukaz od Prague bike tour, vstupenky do divadla nebo na koncerty a další.

Přijďte a oslavte s námi vznik nového měsíčníku! Dejte si drink, vyhrajte super ceny a popovídejte si s námi, týmem Prague Pulse.

Posted in Events